INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Michał z Radziejowa  

 
 
Biogram został opublikowany w 1975 r. w XX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

Kliknij, aby edytować tekst...

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Michał z Radziejowa (zm. po 1446), profesor Uniw. Krak., prawnik, uczestnik soboru bazylejskiego. Syn Jakuba, pochodził z Radziejowa na Kujawach. Wpisał się do grona studentów Uniw. Krak. w r. 1414, bakałarzem sztuk wyzwolonych został w r. 1416. Następnie objął obowiązki rektora szkoły parafialnej przy kościele Wszystkich Świętych w Krakowie; jako rektor tejże szkoły występował jeszcze dn. 18 III 1422. Dopiero w r. 1425 uzyskał magisterium sztuk wyzwolonych, promowany przez Franciszka z Brzegu, który wygłosił mowę „Sapientiam eorum” na licencjat M-a i ośmiu innych kandydatów. W dalszej karierze naukowej poświęcił się studiom prawniczym, dochodząc do stopnia doktora dekretów, z tym bowiem tytułem jako rektor kościoła parafialnego Wszystkich Świętych w Krakowie inkorporował się 2 V 1439 wraz z Dersławem z Borzynowa na soborze bazylejskim. Dn. 22 V 1439 wszedł obok Marka Bonfilego i dwu innych delegatów w skład komisji do spraw reformy, po czym wziął udział w akcie złożenia z urzędu papieża Eugeniusza IV oraz uczestniczył w komisji ośmiu delegatów (w tym pięciu doktorów), która miała wezwać Eugeniusza IV przed sąd soboru. Pod koniec lata 1440 towarzyszył Markowi Bonfilemu w poselstwie soborowym do Polski. Dalszy bieg życia M-a nie jest znany. Po raz ostatni występuje w testamencie Jana z Dąbrówki z l. 1444–6 wymieniony jako pleban parafii Wszystkich Świętych w Krakowie i dłużnik 11 węgierskich złotych, natomiast nie wymieniają go jako zmarłego wspominki mistrzów Uniw. Krak. z r. 1460.

Fijałek, Mistrz Jakub z Paradyża, I 184, 188, 291–2 (mylnie identyfikowany z Michałem z Szydłowa); Karbowiak A., Dzieje wychowania w Polsce, Pet. 1903 II 39; Kowalczyk M., Krakowskie mowy uniwersyteckie z pierwszej poł. XV w., Wr. 1970; Pieradzka K., Uniwersytet Krakowski w służbie państwa i wobec soborów w Konstancji i Bazylei, w: Dzieje Uniwersytetu Jagiellońskiego w latach 1364–1764, Kr. 1964 I 121; Przezdziecki A., Wiadomość bibliograficzna o rękopisach zawierających w sobie rzeczy polskie, przejrzanych po niektórych bibliotekach w latach 1846–1849, W. 1850 s. 148; Szelińska W., Dwa testamenty Jana Dąbrówki. Z dziejów życia umysłowego Uniwersytetu Krakowskiego w poł. XV w., Studia i Mater. z Dziejów Nauki Pol., S. A, Z. 5, W. 1962 s. 10, 23; – Album stud. Univ. Crac., I 7, 36; Cod. epist. saec. XV, I/2 337–8; Concilium Basiliense. Studien und Quellen zur Geschichte des Concils von Basel, Basel 1910 VI 395, 446, 493, 499, 500; Ioannis de Segovia Historia gestorum generalis Synodi Basiliensis, w: Monumenta conciliorum generalium s. XV. Concilium Basiliense. Scriptorum T. III, Vindobonae 1886–96 s. 269, 317, 957; Statuta nec non liber promotionum, s. 10, 17.
Marian Zwiercan

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.